
Dzikie, wolne, niezależne…
Dziś oswojone i udomowione.
Tarpany – wymarły gatunek dzikiego konia
Dzikie konie występowały w epoce lodowcowej na terenach Europy Środkowo-wschodniej.
Zwane były Tarpanami.

Dla ich smacznego mięsa i przydatnych skór ludzie przez tysiące lat polowali na konie, przez co obszar tarpanów się zmniejszał.
Tarpany były konikami do 135 cm w kłębie o drobnej budowie, silnych nogach, głowie „garbonosej” i szerokim czole.
Prawdopodobnie ich umaszczenie było myszate z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu oraz pręgowane kończyny.
Dzikie konie były bardzo płochliwe, trudne w oswojeniu. Mimo niewielkiego wzrostu i masy cechowała je siła, szybkość, wytrzymałość na surowe warunki klimatyczne i choroby. Żyły w stadach, które liczyły do kilkunastu koni.
Międzynarodowy zespół naukowców, badaczy, ekspertów od archeologii przeprowadzali analizy by rozwiązać zagadkę pochodzenia współczesnych koni. Wykonali analizy genomów 273-ch koni.
Ich szczątki sprzed 50 000 do 2000 lat znaleziono w różnych rejonach Eurazji. Zdobyte informacje genetyczne porównano z genomami koni współczesnych w laboratoriach Centre for Anthropobiology and Genomics of Toulouse CNRS/Université Toulouse III i Genoscope2 CNRS/CEA/Université d’Évry.
Po badaniach okazało się, że pierwsze udomowienie koni doszło w rejonach stepów Azji Środkowej na północ od Kaukazu około 2000 – 2200 lat przed naszą erą.
Od tej pory w ciągu kilku stuleci, udomowione konie rozprzestrzeniały się bardzo szybko na terenach od Atlantyku po Mongolię. Wypierając przy tym wcześniejsze gatunki.

Genomy koni udomowionych miały istotne różnice w porównaniu z dzikimi gatunkami, a mianowicie łagodniejsze usposobienie i mocniejszy kręgosłup.
Z czasem zaczęto wykorzystywać konie do jazdy wierzchem.
Udomowienie miało ogromny wpływ na rozwój cywilizacji. Szybsze przemieszczanie się ludzi.
Żyły wśród chłopów i władców, brały udział w wojnach, pracowały dla człowieka w gospodarstwach.
Konie odegrały ogromną rolę w historii świata.
*źródło wikipedia.org
*RMF24 nauka
*”Wigry” Joanna Górecka