Udomowienie konia

Obraz Miguel Muñoz Hierro z Pixabay

Dzikie, wolne, niezależne…

Dziś oswojone i udomowione.

Tarpany – wymarły gatunek dzikiego konia

Dzikie konie występowały w epoce lodowcowej na terenach Europy Środkowo-wschodniej.

Zwane były Tarpanami.

Jedyne znane zdjęcie żywego tarpana (prawdopodobnie nie jest czysty gatunkowo). Zdjęcie wykonano w XIX wieku w moskiewskim zoo. zdj. Antonius, 1912

Dla ich smacznego mięsa i przydatnych skór ludzie przez tysiące lat polowali na konie, przez co obszar tarpanów się zmniejszał.

Tarpany były konikami do 135 cm w kłębie o drobnej budowie, silnych nogach, głowie „garbonosej” i szerokim czole.

Prawdopodobnie ich umaszczenie było myszate z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu oraz pręgowane kończyny.

Dzikie konie były bardzo płochliwe, trudne w oswojeniu. Mimo niewielkiego wzrostu i masy cechowała je siła, szybkość, wytrzymałość na surowe warunki klimatyczne i choroby. Żyły w stadach, które liczyły do kilkunastu koni.

Międzynarodowy zespół naukowców, badaczy, ekspertów od archeologii przeprowadzali analizy by rozwiązać zagadkę pochodzenia współczesnych koni. Wykonali analizy genomów 273-ch koni.

Ich szczątki sprzed 50 000 do 2000 lat znaleziono w różnych rejonach Eurazji. Zdobyte informacje genetyczne porównano z genomami koni współczesnych w laboratoriach Centre for Anthropobiology and Genomics of Toulouse CNRS/Université Toulouse III i Genoscope2 CNRS/CEA/Université d’Évry.

Po badaniach okazało się, że pierwsze udomowienie koni doszło w rejonach stepów Azji Środkowej na północ od Kaukazu około 2000 – 2200 lat przed naszą erą.

Od tej pory w ciągu kilku stuleci, udomowione konie rozprzestrzeniały się bardzo szybko na terenach od Atlantyku po Mongolię. Wypierając przy tym wcześniejsze gatunki.

Obraz Andrea Gibhardt z Pixabay

Genomy koni udomowionych miały istotne różnice w porównaniu z dzikimi gatunkami, a mianowicie łagodniejsze usposobienie i mocniejszy kręgosłup.

Z czasem zaczęto wykorzystywać konie do jazdy wierzchem.

Udomowienie miało ogromny wpływ na rozwój cywilizacji. Szybsze przemieszczanie się ludzi.

Żyły wśród chłopów i władców, brały udział w wojnach, pracowały dla człowieka w gospodarstwach.

Konie odegrały ogromną rolę w historii świata.

*źródło wikipedia.org

*RMF24 nauka

*”Wigry” Joanna Górecka

Dodaj komentarz